
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | #520 chain; 14T/40T |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Gear Ratios 1st | 2.769 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 48:14 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966 : 1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-arm with sway bar |
| Rear Suspension | TTA with sway bar |
| Front Shocks | Twin-tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Rear Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 12 in. cast-aluminum | Steering: Adjustable tilt steering |
| Front Tire | Carlisle ACT 26 x 8/9 x 12 in. |
| Rear Tire | Carlisle ACT 26 x 8/9 x 12 in. |
| Front Wheel | 5-spoke, Deep Black, machined and tinted, 16 x 4.5 in. (406 x 114 mm) |
| Rear Wheel | 5-spoke, Deep Black, machined and tinted, 16 x 6.5 in. (406 x 165 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.5" w x 50.8" h |
| Wheelbase | 90.6 in (2,301 mm) |
| Ground Clearance | 10 in (254 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Rake / Trail | 27.5° / 4.3" |
| Seat Height | 35.8 in (908 mm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Fuel Capacity | 10 gal (38 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Cargo Capacity | 136 lbs (300 kg) |
| Storage Capacity | 5.3 gal (20.2 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (55 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (110 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,271 lbs (576 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Tilt: Standard Tilt |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors |
| Lighting | Front lighting output 110-W, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10-A) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS-approved |
| Warranty | Factory: 6-month BRP Limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2026 Yamaha YZ use?
A 2026 Yamaha YZ uses Gas/Oil Premix.
What engine does the 2026 Yamaha YZ have?
The 2026 Yamaha YZ is equipped with a 249cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Yamaha YZ have?
The 2026 Yamaha YZ is equipped with a 2-stroke engine.
Does the 2026 Yamaha YZ have Automatic climate control?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Yamaha YZ have Backup camera?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Yamaha YZ have Heated seats?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Yamaha YZ have Apple CarPlay?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Yamaha YZ have Android Auto?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Yamaha YZ have Bluetooth?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Yamaha YZ have Keyless entry?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Yamaha YZ have Push start?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Push start.
Does the 2026 Yamaha YZ have Navigation?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Yamaha YZ have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Yamaha YZ have Leather seats?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Yamaha YZ have Wireless phone charging?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Yamaha YZ have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Yamaha YZ have Wifi hotspot?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Yamaha YZ have Third row seats?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Yamaha YZ have Tow package?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Yamaha YZ have Head up display?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Yamaha YZ have Cooled seats?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Cooled seats.
