
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | Direct rear driveshaft |
| Clutch | |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gearbox | |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Double A-arm with sway bar |
| Rear Suspension | TTA with sway bar |
| Front Shocks | SHOWA 2.0 |
| Rear Shocks | SHOWA 2.0 |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Rear Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 12 in. cast-aluminum |
| Front Tire | Maxxis Bighorn 2.0 27 x 9/11 x 12 in. |
| Rear Tire | Maxxis Bighorn 2.0 27 x 9/11 x 12 in. |
| Front Wheel | 15-spoke, Hyper Silver, 16 x 4.5 in. (406 x 114 mm) |
| Rear Wheel | 15-spoke, Hyper Silver, 15 x 6.5 in. (381 x 165 mm) |
Dimensions
| Wheelbase | 90.6 in (2,301 mm) |
| Ground Clearance | 12 in (305 mm) |
| Overall Vehicle Size | 32.5" w x 50.2" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
Capacities
| Hitch Type | 2 in. hitch receiver |
| Cargo Capacity | 136 lbs (300 kg) |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Storage Capacity | 5.3 gal (20.2 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Fuel Capacity | 10 gal (38 L) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 500 lb. (226.8 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
Weights
| Dry Weight | 1,405 lbs (637 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) | Steering Wheel: Adjustable tilt steering |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Front Bumper with Integrated Winch, Plow & LED Mounts, Premium Cut & Sew Seats with Contoured Seatbacks and Embroidered Polaris Branding, Polaris HD 4500 lb Synthetic Rope Winch with Autostop and Wireless Remote, Factory-Installed Poly Sport Roof, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (6 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet, USB Outlet |
| Lighting | Front lighting output 110-W, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10-A) |
| Warranty | Factory: 6-month BRP Limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2026 Yamaha YZ use?
A 2026 Yamaha YZ uses Gasoline.
What engine does the 2026 Yamaha YZ have?
The 2026 Yamaha YZ is equipped with a 450cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Yamaha YZ have?
The 2026 Yamaha YZ is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Yamaha YZ have Automatic climate control?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Yamaha YZ have Backup camera?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Yamaha YZ have Heated seats?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Yamaha YZ have Apple CarPlay?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Yamaha YZ have Android Auto?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Yamaha YZ have Bluetooth?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Yamaha YZ have Keyless entry?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Yamaha YZ have Push start?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Push start.
Does the 2026 Yamaha YZ have Navigation?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Yamaha YZ have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Yamaha YZ have Leather seats?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Yamaha YZ have Wireless phone charging?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Yamaha YZ have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Yamaha YZ have Wifi hotspot?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Yamaha YZ have Third row seats?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Yamaha YZ have Tow package?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Yamaha YZ have Head up display?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Yamaha YZ have Cooled seats?
No, the 2026 Yamaha YZ is not equipped with Cooled seats.
