
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork/ |
| Rear Suspension | Twin shocks/ |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single disc with twin-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. Single disc with single-piston caliper |
Tires
| Front Tire | |
| Rear Tire | |
| Wheels | Steel |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 34.6" w x 47.5" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 55.5 in (1,410 mm) |
| Seat Height | 28.1 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
Weights
| Dry Weight | 385.9 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2018 Indian Motorcycle Scout Base use?
A 2018 Indian Motorcycle Scout Base uses Gasoline with fuel tank capacity up to 3 gallons.
What is the 2018 Indian Motorcycle Scout Base fuel capacity?
A 2018 Indian Motorcycle Scout Base has the fuel capacity of 3 gallons.
How much torque does a 2018 Indian Motorcycle Scout Base have?
A 2018 Indian Motorcycle Scout Base has 97 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have?
The 2018 Indian Motorcycle Scout Base has a drivetrain.
What engine does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have?
The 2018 Indian Motorcycle Scout Base is equipped with a 1131cc 4-stroke V2 engine.
What is the wheelbase of the 2018 Indian Motorcycle Scout Base?
The 2018 Indian Motorcycle Scout Base has a wheelbase of 61.5.
What type of engine does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have?
The 2018 Indian Motorcycle Scout Base is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2018 Indian Motorcycle Scout Base?
The 2018 Indian Motorcycle Scout Base has floorplan N18MSB00A.
Does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have Automatic climate control?
No, the 2018 Indian Motorcycle Scout Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have Backup camera?
No, the 2018 Indian Motorcycle Scout Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have Heated seats?
No, the 2018 Indian Motorcycle Scout Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have Apple CarPlay?
No, the 2018 Indian Motorcycle Scout Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have Android Auto?
No, the 2018 Indian Motorcycle Scout Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have Bluetooth?
No, the 2018 Indian Motorcycle Scout Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have Keyless entry?
No, the 2018 Indian Motorcycle Scout Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have Push start?
No, the 2018 Indian Motorcycle Scout Base is not equipped with Push start.
Does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have Navigation?
No, the 2018 Indian Motorcycle Scout Base is not equipped with Navigation.
Does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2018 Indian Motorcycle Scout Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have Leather seats?
No, the 2018 Indian Motorcycle Scout Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have Wireless phone charging?
No, the 2018 Indian Motorcycle Scout Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have Adaptive cruise control?
No, the 2018 Indian Motorcycle Scout Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have Wifi hotspot?
No, the 2018 Indian Motorcycle Scout Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have Third row seats?
No, the 2018 Indian Motorcycle Scout Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have Tow package?
No, the 2018 Indian Motorcycle Scout Base is not equipped with Tow package.
Does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have Head up display?
No, the 2018 Indian Motorcycle Scout Base is not equipped with Head up display.
Does the 2018 Indian Motorcycle Scout Base have Cooled seats?
No, the 2018 Indian Motorcycle Scout Base is not equipped with Cooled seats.
