
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork with stepless adjustable rebound and preload / 5.9 in. |
| Rear Suspension | Single offset laydown shock with remote adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.4" w x 46.2" h |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Seat Height | 33.1 in (840 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
Weights
| Dry Weight | 476.3 lbs (216.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 months |
What type of fuel does a 2023 HONDA FourTrax Rancher ES use?
A 2023 HONDA FourTrax Rancher ES uses Gasoline with fuel tank capacity up to 4 gallons.
What is the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES fuel capacity?
A 2023 HONDA FourTrax Rancher ES has the fuel capacity of 4 gallons.
What drivetrain does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have?
The 2023 HONDA FourTrax Rancher ES has a drivetrain.
What engine does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have?
The 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is equipped with a Single-Cylinder engine.
What is the wheelbase of the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES?
The 2023 HONDA FourTrax Rancher ES has a wheelbase of 50.
What type of engine does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have?
The 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES?
The 2023 HONDA FourTrax Rancher ES has floorplan TRX420TE1P.
Does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have Automatic climate control?
No, the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have Backup camera?
No, the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have Heated seats?
No, the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have Apple CarPlay?
No, the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have Android Auto?
No, the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have Bluetooth?
No, the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have Keyless entry?
No, the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have Push start?
No, the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is not equipped with Push start.
Does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have Navigation?
No, the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is not equipped with Navigation.
Does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have Leather seats?
No, the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have Wireless phone charging?
No, the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have Adaptive cruise control?
No, the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have Wifi hotspot?
No, the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have Third row seats?
No, the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have Tow package?
No, the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is not equipped with Tow package.
Does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have Head up display?
No, the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is not equipped with Head up display.
Does the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES have Cooled seats?
No, the 2023 HONDA FourTrax Rancher ES is not equipped with Cooled seats.
