
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm fork |
| Rear Suspension | Dual shocks |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Wheels | Cast aluminium |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 46.6" w x 48.8" h |
| Rake / Trail | 28° / 4" |
| Wheelbase | 58.7 in (1,491 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3 gal (11.4 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS use?
A 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS uses Gasoline with fuel tank capacity up to 5 gallons.
What is the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS fuel capacity?
A 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS has the fuel capacity of 5 gallons.
What drivetrain does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have?
The 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS has a drivetrain.
What engine does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have?
The 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is equipped with a Single-Cylinder engine.
What type of engine does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have?
The 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS?
The 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS has floorplan YFM70KPARG.
Does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have Automatic climate control?
No, the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have Backup camera?
No, the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have Heated seats?
No, the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have Apple CarPlay?
No, the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have Android Auto?
No, the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have Bluetooth?
No, the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have Keyless entry?
No, the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have Push start?
No, the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is not equipped with Push start.
Does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have Navigation?
No, the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have Leather seats?
No, the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have Wireless phone charging?
No, the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have Wifi hotspot?
No, the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have Third row seats?
No, the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have Tow package?
No, the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have Head up display?
No, the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS have Cooled seats?
No, the 2024 Yamaha Kodiak 700 EPS is not equipped with Cooled seats.
