
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 6-speed |
| Clutch | Multiplate wet clutch; with assist and slipper |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, adjustable for preload, rebound and compression |
| Rear Suspension | Linked-type Monocross shock, adjustable preload and rebound |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Hydraulic.. |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-BW18 |
| Rear Tire | 180/65-BW16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31" w x 43.3" h |
| Seat Height | 32.9 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 487 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year Limited Factory Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T use?
A 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have?
The 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T has a drivetrain.
What engine does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have?
The 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is equipped with a 799cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have?
The 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T?
The 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T has floorplan IBEX800-T CF800-5AUS.
Does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have Automatic climate control?
No, the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have Backup camera?
No, the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have Heated seats?
No, the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have Apple CarPlay?
No, the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have Android Auto?
No, the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have Bluetooth?
No, the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have Keyless entry?
No, the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have Push start?
No, the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is not equipped with Push start.
Does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have Navigation?
No, the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is not equipped with Navigation.
Does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have Leather seats?
No, the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have Wireless phone charging?
No, the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have Adaptive cruise control?
No, the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have Wifi hotspot?
No, the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have Third row seats?
No, the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have Tow package?
No, the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is not equipped with Tow package.
Does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have Head up display?
No, the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is not equipped with Head up display.
Does the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T have Cooled seats?
No, the 2024 CFMOTO IBEX 800-T CF800-5AUS 800 T is not equipped with Cooled seats.
