
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | Direct rear driveshaft |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Front Travel | 5.8 in (147 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 24/8-12 |
| Rear Tire | 24/10-12 |
| Front Wheel | Rims: 10-spoke, Deep Black, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 48" h |
| Wheelbase | 73 in (1,854 mm) |
| Ground Clearance | 8.5 in (216 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
| Rake / Trail | 26.1° |
| Seat Height | 32.5 in |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 771 lbs (1,700 kg) |
| Fuel Capacity | 4.1 gal (15.5 L) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Towing Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 450 pounds |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
Weights
| Dry Weight | 388 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Lighting | Front lighting output 140 W, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10 A) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Warranty | 12 / Limited |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2025 Can-Am use?
A 2025 Can-Am uses Gasoline.
What type of engine does the 2025 Can-Am have?
The 2025 Can-Am is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Can-Am have Automatic climate control?
No, the 2025 Can-Am is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Can-Am have Backup camera?
No, the 2025 Can-Am is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Can-Am have Heated seats?
No, the 2025 Can-Am is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Can-Am have Apple CarPlay?
No, the 2025 Can-Am is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Can-Am have Android Auto?
No, the 2025 Can-Am is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Can-Am have Bluetooth?
No, the 2025 Can-Am is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Can-Am have Keyless entry?
No, the 2025 Can-Am is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Can-Am have Push start?
No, the 2025 Can-Am is not equipped with Push start.
Does the 2025 Can-Am have Navigation?
No, the 2025 Can-Am is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Can-Am have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Can-Am is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Can-Am have Leather seats?
No, the 2025 Can-Am is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Can-Am have Wireless phone charging?
No, the 2025 Can-Am is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Can-Am have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Can-Am is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Can-Am have Wifi hotspot?
No, the 2025 Can-Am is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Can-Am have Third row seats?
No, the 2025 Can-Am is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Can-Am have Tow package?
No, the 2025 Can-Am is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Can-Am have Head up display?
No, the 2025 Can-Am is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Can-Am have Cooled seats?
No, the 2025 Can-Am is not equipped with Cooled seats.
