
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Inverted fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Dual-piston. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Dual-piston. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Black Offset, Split 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 120/70-R19 |
| Rear Tire | 150/70-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28.7" w x 44.2" h |
| Rake / Trail | 28.9° / 6" |
| Wheelbase | 59.3 in (1,505 mm) |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Ground Clearance | 5.9 in (150 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 551.2 lbs (250 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
| Instrumentation | 4-inch Speedometer mounted low and integrated into handlebar clamp electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, LED indicator lights |
What type of fuel does a 2025 E Ride Pro PRO-MINI use?
A 2025 E Ride Pro PRO-MINI uses Unknown.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Automatic climate control?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Backup camera?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Heated seats?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Apple CarPlay?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Android Auto?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Bluetooth?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Keyless entry?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Push start?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Push start.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Navigation?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Navigation.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Leather seats?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Wireless phone charging?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Adaptive cruise control?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Wifi hotspot?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Third row seats?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Tow package?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Tow package.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Head up display?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Head up display.
Does the 2025 E Ride Pro PRO-MINI have Cooled seats?
No, the 2025 E Ride Pro PRO-MINI is not equipped with Cooled seats.
