
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 29/9-14 |
| Rear Tire | 29/11-14 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.5" w x 42.5" h |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,630 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 10.5 gal (40 L) |
| Seating Capacity | 3 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 use?
A 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have?
The 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 has a drivetrain.
What engine does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have?
The 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is equipped with a 298cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have?
The 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have Automatic climate control?
No, the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have Backup camera?
No, the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have Heated seats?
No, the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have Apple CarPlay?
No, the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have Android Auto?
No, the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have Bluetooth?
No, the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have Keyless entry?
No, the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have Push start?
No, the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is not equipped with Push start.
Does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have Navigation?
No, the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have Leather seats?
No, the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have Wireless phone charging?
No, the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have Wifi hotspot?
No, the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have Third row seats?
No, the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have Tow package?
No, the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have Head up display?
No, the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 have Cooled seats?
No, the 2026 CFMOTO 300SS CF300-5US 300 is not equipped with Cooled seats.
