
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Wet |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Dual shock |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 3 in (76 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 150/80-16 |
| Wheels | Aluminum cast, satin black wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, radial tire. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 81.5" h |
| Rake / Trail | 29° / 5" |
| Wheelbase | 61.5 in (1,562 mm) |
| Seat Height | 25.3 in (643 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.3 gal (12.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 544.5 lbs (247 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | Headlight, tail/brake light, turn signals, license plate light, and speedometer and indicator lights |
| Instrumentation | Digital tachometer, odometer, trip meter, engine temp, and low fuel lamp |
| Warranty | 2 years |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC use?
A 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC uses Gasoline.
What drivetrain does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have?
The 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC has a drivetrain.
What type of engine does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have?
The 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Push start?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki RIDGE Crew HVAC is not equipped with Cooled seats.
