
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
Suspension
| Front Suspension | 45mm Showa telescopic fork |
| Rear Suspension | Swingarm with twin air-assisted shocks, with 4-way rebound damping |
| Front Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Rear Shocks | Walker Evans Velocity Series Shocks |
| Front Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Rear Travel | 3.1 in (79 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual four-piston calipers, K-ACT II ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Twin-piston caliper, K-ACT II ABS |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Mirror Chrome Aluminum Bullet Hole Disc |
| Front Tire | 130/90-16 |
| Rear Tire | 170/70-16 |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.8" w x 44.8" h |
| Seat Height | 28.7 in (729 mm) |
| Wheelbase | 65.5 in (1,664 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
| Rake / Trail | 30° / 7" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo Capacity | 224 lbs (494 kg) |
| Payload Capacity | 499 lbs (1,100 kg) |
| Storage Capacity | 47 gal (177 L) |
| Towing Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Fuel Capacity | 5.3 gal (20.1 L) |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 33 pounds |
| Rack Capacity (Rear) | 66 pounds |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
| Bed Capacity | 450 pounds |
Weights
| Dry Weight | 705.5 lbs (320 kg) |
Electronics
| Gauges | Fairing-mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer with fuel gauge, range, odometer and current gear. 15 LED telltale indicators; cruise control enabled, cruise control set, neutral, high beam, turn signal, ABS, check engine, low tire pressure, battery, low fuel, security system, low engine oil pressure and MPH or km/h unit designation. |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Warranty | 36 months limited |
| Steering | Head Angle: 63.9 |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
| Cage Type | Profiled cage. ROPS approved |
| Features | Doors: Full Doors Standard | Other Standard: POLARIS HD 4500 LB Winch with Synthetic Rope, Aluminum Fairlead & Rubber Isolator, Sport Low Profile Front Bumper, ProFit Sport Roof |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE use?
A 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE uses Gasoline.
How much torque does a 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have?
A 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE has 97 lb-ft torque.
What engine does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have?
The 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is equipped with a 948cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE?
The 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE has a wheelbase of 57.1.
What type of engine does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have?
The 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have Automatic climate control?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have Backup camera?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have Heated seats?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have Apple CarPlay?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have Android Auto?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have Bluetooth?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have Keyless entry?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have Push start?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is not equipped with Push start.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have Navigation?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have Leather seats?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have Wireless phone charging?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have Wifi hotspot?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have Third row seats?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have Tow package?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have Head up display?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE have Cooled seats?
No, the 2025 Kawasaki Z900 SE ABS SE is not equipped with Cooled seats.
