
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork/ |
| Rear Suspension | Twin shocks/ |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single disc with twin-piston caliper |
| Rear Braking System | Single disc. Single disc with single-piston caliper |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 76.6" h |
| Seat Height | 28.1 in |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 2 |
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 385.9 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition use?
A 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition uses Gasoline with fuel tank capacity up to 10 gallons.
What is the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition fuel capacity?
A 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition has the fuel capacity of 10 gallons.
What drivetrain does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have?
The 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition has a drivetrain.
What engine does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have?
The 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is equipped with a Single-Cylinder engine.
What type of engine does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have?
The 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have Automatic climate control?
No, the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have Backup camera?
No, the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have Heated seats?
No, the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have Apple CarPlay?
No, the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have Android Auto?
No, the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have Bluetooth?
No, the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have Keyless entry?
No, the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have Push start?
No, the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is not equipped with Push start.
Does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have Navigation?
No, the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have Leather seats?
No, the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have Wireless phone charging?
No, the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have Wifi hotspot?
No, the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have Third row seats?
No, the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have Tow package?
No, the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have Head up display?
No, the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition have Cooled seats?
No, the 2025 Yamaha Viking VI EPS Ranch Edition is not equipped with Cooled seats.
