
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 10.6 in (268 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Front Tire | 27/9-14 |
| Rear Tire | 27/11-14 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 45.5" w x 43.9" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 24.7° / 4" |
| Wheelbase | 80.2 in (2,037 mm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (325 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 7.9 gal (29.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 374.9 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
What type of fuel does a 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 use?
A 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 have?
The 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 have Automatic climate control?
No, the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 have Backup camera?
No, the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 have Heated seats?
No, the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 have Apple CarPlay?
No, the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 have Android Auto?
No, the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 have Bluetooth?
No, the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 have Keyless entry?
No, the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 have Push start?
No, the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 is not equipped with Push start.
Does the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 have Navigation?
No, the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 have Leather seats?
No, the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 have Wireless phone charging?
No, the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 have Wifi hotspot?
No, the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 have Third row seats?
No, the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 have Tow package?
No, the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 have Head up display?
No, the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 have Cooled seats?
No, the 2026 CAN-AM Defender LIMITED CAB HD11 Limited HD11 is not equipped with Cooled seats.
