
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | #520 chain; 14T/40T |
| Clutch | Wet, multiplate |
| Gear Ratios 1st | 2.769 : 1 |
| Gear Ratios 2nd | 48:14 |
| Gear Ratios 3rd | 1.500 : 1 |
| Gear Ratios 4th | 1.273 : 1 |
| Gear Ratios 5th | 1.125 : 1 |
| Gear Ratios 6th | 0.966 : 1 |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Double A-arm with sway bar |
| Rear Suspension | TTA with sway bar |
| Front Shocks | Twin-tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Front Travel | 16 in (406 mm) |
| Rear Travel | 18 in (457 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Rear Braking System | Dual 220 mm disc brakes with hydraulic twin-piston calipers |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | 12 in. cast-aluminum | Steering: Adjustable tilt steering |
| Front Tire | Carlisle ACT 26 x 8/9 x 12 in. |
| Rear Tire | Carlisle ACT 26 x 8/9 x 12 in. |
| Front Wheel | 5-spoke, Deep Black, machined and tinted, 16 x 4.5 in. (406 x 114 mm) |
| Rear Wheel | 5-spoke, Deep Black, machined and tinted, 16 x 6.5 in. (406 x 165 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62" w x 78" h |
| Wheelbase | 90.6 in (2,301 mm) |
| Ground Clearance | 10 in (254 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
| Rake / Trail | 27.5° / 4.3" |
| Seat Height | 35.8 in (908 mm) |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 1,500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Fuel Capacity | 10 gal (38 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
| Cargo Capacity | 136 lbs (300 kg) |
| Storage Capacity | 5.3 gal (20.2 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Seating Capacity | 0 |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49-state models |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (55 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (110 kg) |
Weights
| Dry Weight | 1,271 lbs (576 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Tilt: Standard Tilt |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors |
| Lighting | Front lighting output 110-W, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10-A) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS-approved |
| Warranty | Factory: 6-month BRP Limited warranty | Extended: B.E.S.T. term available up to 30 months |
| Handlebars | Aluminum |
What type of fuel does a 2026 Can-Am Defender Limited HD11 use?
A 2026 Can-Am Defender Limited HD11 uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 have?
The 2026 Can-Am Defender Limited HD11 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 have Automatic climate control?
No, the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 have Backup camera?
No, the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 have Heated seats?
No, the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 have Android Auto?
No, the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 have Bluetooth?
No, the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 have Keyless entry?
No, the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 have Push start?
No, the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 have Navigation?
No, the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 have Leather seats?
No, the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 have Third row seats?
No, the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 have Tow package?
No, the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 have Head up display?
No, the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 have Cooled seats?
No, the 2026 Can-Am Defender Limited HD11 is not equipped with Cooled seats.
