
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 7.1 in (180 mm) |
| Rear Travel | 9.1 in (231 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Sealed Oil Bath Multi-Disc |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 25/8-12 |
| Rear Tire | 25/10-12 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 46.5" w x 81.5" l x 48.8" h |
| Seat Height | 28.9 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.8 gal (18.2 L) |
Weights
| Dry Weight | 388 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 6 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 use?
A 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 have?
The 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 have Automatic climate control?
No, the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 have Backup camera?
No, the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 have Heated seats?
No, the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 have Apple CarPlay?
No, the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 have Android Auto?
No, the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 have Bluetooth?
No, the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 have Keyless entry?
No, the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 have Push start?
No, the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 is not equipped with Push start.
Does the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 have Navigation?
No, the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 have Leather seats?
No, the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 have Wireless phone charging?
No, the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 have Wifi hotspot?
No, the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 have Third row seats?
No, the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 have Tow package?
No, the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 have Head up display?
No, the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 have Cooled seats?
No, the 2026 CAN-AM Defender Limited HD11 is not equipped with Cooled seats.
