
Drivetrain
| Clutch | Wet multiplate, quick shifter |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 43mm Showa SFF-BP USD fork |
| Rear Suspension | Single Showa shock with spring-preload and rebound-damping adjustability |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 24/8-12 |
| Rear Tire | 24/10-12 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 44.8" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Seat Height | 32.7 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 3.96 gal (15 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 471.8 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | Twin LED headlamp |
| Instrumentation | Analogue-style tachometer and multi-function dual-window LCD screen |
| Warranty | 24 months |
What type of fuel does a 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 use?
A 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 have?
The 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 have Automatic climate control?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 have Backup camera?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 have Heated seats?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 have Android Auto?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 have Bluetooth?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 have Keyless entry?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 have Push start?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 have Navigation?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 have Leather seats?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 have Third row seats?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 have Tow package?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 have Head up display?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 have Cooled seats?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Limited HD11 is not equipped with Cooled seats.
