
Drivetrain
| Clutch | Assist and slipper Clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Hydraulic Telescopic fork 41mm |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload/ |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single semi-floating disc with 2-piston calipers and ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single mm disc with single-piston caliper and ABS |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 31.5" w x 78.5" l x 43.3" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 372.6 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 use?
A 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 have?
The 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 have Automatic climate control?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 have Backup camera?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 have Heated seats?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 have Android Auto?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 have Bluetooth?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 have Keyless entry?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 have Push start?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 have Navigation?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 have Leather seats?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 have Third row seats?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 have Tow package?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 have Head up display?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 have Cooled seats?
No, the 2026 Can-Am Defender Max Lone Star Cab HD11 is not equipped with Cooled seats.
