
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Assist and Slipper clutch. Wet multi-disc, manual. |
| Chain Type | #420 chain; 15T/50T |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Showa SFF-BP Fork with Adjustable Compression and Rebound Damping, Spring Preload Adjustability |
| Rear Suspension | Uni-Trak®, Showa Gas-Charged Shock with Adjustable Compression and Rebound Damping, Preload Adjustability |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Front Travel | 10.8 in (274 mm) |
| Rear Travel | 10.7 in (272 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Dual semi-floating petal discs. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston. ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 70/100-19 |
| Rear Tire | 90/100-16 |
| Front Wheel | Contrast Cut 19 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Contrast Cut 16 in x 5 in |
Dimensions
| Wheelbase | 50.6 in (1,285 mm) |
| Ground Clearance | 13.2 in (335 mm) |
| Overall Vehicle Size | 45.5" w x 43.9" h |
| Rake / Trail | 27.8° / 4" |
| Seat Height | 32.7 in |
| Lean Angle (Left) | 33 |
| Lean Angle (Right) | 33 |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54 x 11.5 in (93.3 x 137 x 29 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Standard 2 in (5 cm) Receiver |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Payload Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Storage Capacity | 11.1 gal (42.1 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Fuel Capacity | 1.11 gal (4.2 L) |
| Bed Capacity | 900 pounds |
| Seating Capacity | 0 |
| Rack Capacity | Front: 120 lb (54.4 kg) / Rear: 240 lb (109 kg) |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
Weights
| Dry Weight | 187 lbs (84.8 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Tilt: Standard |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Lighting | Dual LED Headlights, 600lm Low Beam, 1000lm High Beam, Dual LED Tail Lights |
| Instrumentation | 4" LCD Rider Information Center: User Selectable Blue/Red Backlighting & Brightness, Programmable Service Intervals, Speedometer, Tachometer, Odometer, Tripmeter, Clock, Hour Meter, Gear Indicator, Fuel Gauge, Coolant Temperature, Voltmeter, Service Indicator and Codes, Seat Belt Reminder, DC Outlet |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Features | Water Fording Height: Equal to the Floorboards | Other Standard: Polaris HD 4500 lb Synthetic Rope Winch with Autostop and Wireless Remote, Factory-Installed Poly Sport Roof, Premium Cut & Sew Bench Seat, Front Bumper with Integrated Plow & Winch Mounts, Single Latch Cab Nets, Polaris Pulse Electrical System (3 position), 12V Accessory Outlet, Battery Trickle-Charging Outlet |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 use?
A 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 have?
The 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 have Automatic climate control?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 have Backup camera?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 have Heated seats?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 have Android Auto?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 have Bluetooth?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 have Keyless entry?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 have Push start?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 have Navigation?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 have Leather seats?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 have Third row seats?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 have Tow package?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 have Head up display?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 have Cooled seats?
No, the 2026 Can-Am Defender MAX XT HD11 is not equipped with Cooled seats.
