
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Transmission Type | Chain |
| Clutch | Multi plate wet clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (103 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
Tires
| Front Tire | 100/90-B19 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
| Wheels | Silver, Annihilator cast aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 28" w x 44.8" h |
| Seat Height | 25.8 in (655 mm) |
| Rake / Trail | 157° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,631 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (124 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.5 gal (13.3 L) |
Weights
| Dry Weight | 642 lbs (291.2 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | All LED |
| Instrumentation | 2.14 inch LCD display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, range and tachometer indication |
What type of fuel does a 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 use?
A 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 have?
The 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 have Automatic climate control?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 have Backup camera?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 have Heated seats?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 have Apple CarPlay?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 have Android Auto?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 have Bluetooth?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 have Keyless entry?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 have Push start?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 is not equipped with Push start.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 have Navigation?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 have Leather seats?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 have Wireless phone charging?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 have Wifi hotspot?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 have Third row seats?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 have Tow package?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 have Head up display?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 have Cooled seats?
No, the 2026 CAN-AM Defender XT CAB HD11 is not equipped with Cooled seats.
