
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | 39 mm Showa fork |
| Rear Suspension | Mild steel, rectangular tube section, stamped junctions, MIG welded swing-arm. Coil-over; preload dual-adjustable shocks. |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 3.5 in (89 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Dual-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston rear |
Tires
| Wheels | Black, Split 5-Spoke with Machined Rim |
| Front Tire | 120/70-ZR18 |
| Rear Tire | 150/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 48.5" w x 49" h |
| Seat Height | 25.5 in (648 mm) |
| Rake / Trail | 31.1° / 6" |
| Wheelbase | 59.3 in (506 mm) |
| Ground Clearance | 3.8 in (97 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Hitch Type | Rear: Standard |
Weights
| Dry Weight | 553 lbs (250.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 Can-Am Outlander XT 850 use?
A 2026 Can-Am Outlander XT 850 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have?
The 2026 Can-Am Outlander XT 850 has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have?
The 2026 Can-Am Outlander XT 850 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have Automatic climate control?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT 850 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have Backup camera?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT 850 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have Heated seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT 850 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT 850 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have Android Auto?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT 850 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have Bluetooth?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT 850 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have Keyless entry?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT 850 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have Push start?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT 850 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have Navigation?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT 850 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT 850 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have Leather seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT 850 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT 850 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT 850 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT 850 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have Third row seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT 850 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have Tow package?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT 850 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have Head up display?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT 850 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Can-Am Outlander XT 850 have Cooled seats?
No, the 2026 Can-Am Outlander XT 850 is not equipped with Cooled seats.
