
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Assist and Slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted, telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Wheels | Aluminium rims, 6-spoke. Pirelli Diablo Rosso IV tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 29.2" w x 41.2" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 55.3 in (405 mm) |
| Seat Height | 31.9 in (810 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 386.9 lbs (175.5 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | 4.3 Full-Color TFT Instrumentation |
What type of fuel does a 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL use?
A 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have?
The 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have?
The 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL?
The 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL has floorplan CF1000UZ-2.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Automatic climate control?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Backup camera?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Heated seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Apple CarPlay?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Android Auto?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Bluetooth?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Keyless entry?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Push start?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Push start.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Navigation?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Leather seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Wireless phone charging?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Wifi hotspot?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Third row seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Tow package?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Head up display?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Cooled seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Cooled seats.
