
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multiplate |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | #525 Chain; 16T/40T |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.5 in (140 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Floating discs. Four-piston calipers. Radially mounted. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper. Optional ABS. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Front Tire | 160/70-R17 |
| Rear Tire | 180/70-R16 |
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.7" w x 49" h |
| Seat Height | 32.8 in |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 3 in (76 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 432 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 months unlimited mileage |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL use?
A 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have?
The 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have?
The 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Automatic climate control?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Backup camera?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Heated seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Apple CarPlay?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Android Auto?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Bluetooth?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Keyless entry?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Push start?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Push start.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Navigation?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Leather seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Wireless phone charging?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Wifi hotspot?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Third row seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Tow package?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Head up display?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL have Cooled seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE 1000 XL is not equipped with Cooled seats.
