
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
| Clutch | Semi-automatic centrifugal |
| Gearbox | 4-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 77" h |
| Seat Height | 30.7 in |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 238 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland use?
A 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have?
The 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have?
The 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Automatic climate control?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Backup camera?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Heated seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Apple CarPlay?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Android Auto?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Bluetooth?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Keyless entry?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Push start?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Push start.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Navigation?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Leather seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Wireless phone charging?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Wifi hotspot?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Third row seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Tow package?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Head up display?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Cooled seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Cooled seats.
