
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork with stepless adjustable rebound and preload / 5.9 in. |
| Rear Suspension | Single offset laydown shock with remote adjustable spring preload |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.7 in (145 mm) |
| Front Shocks | 2" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
| Rear Shocks | 2.5" Walker Evans Needle Shocks with 16-Position Adjustable Clickers |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Two-piston calipers. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Single-piston caliper. |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 160/60-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 77" h |
| Rake / Trail | 25° / 4" |
| Wheelbase | 55.7 in (415 mm) |
| Seat Height | 33.1 in (840 mm) |
| Ground Clearance | 6.7 in (170 mm) |
| Bed Box Dimensions | 28 x 22 x 7 in (72.0 x 57.0 x 17.8 cm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5.6 gal (21 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 408 lbs (900 kg) |
| Box Capacity | 300 lb (136 kg) |
Weights
| Dry Weight | 476.3 lbs (216.1 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 months |
| Features | Doors: Front & Rear Full Doors | Other Standard: Color Matched Seats, Premium Paint & Graphics, Color-Matched Dash & Bumper, 900-W Charging System, 6-Position Pulse Bar, Tilt Steering, Poly Sport Roof, Rockford Fosgate Stage 3 Audio, Ride Command, Rear Camera, Accent Lighting, Adjustable 4-Point Subzero Harnesses, Front Tow Loop, Front Bumper |
What type of fuel does a 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland use?
A 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have?
The 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have?
The 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Automatic climate control?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Backup camera?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Heated seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Apple CarPlay?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Android Auto?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Bluetooth?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Keyless entry?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Push start?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Push start.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Navigation?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Leather seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Wireless phone charging?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Wifi hotspot?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Third row seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Tow package?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Head up display?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland have Cooled seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 Pro Highland CF1000UZ-8K U10 Pro Highland is not equipped with Cooled seats.
