
Drivetrain
| Gearbox | 4-speed |
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 4.9 in (125 mm) |
| Rear Travel | 4.9 in (125 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. |
| Rear Braking System | Expanding brake (drum brake) |
Tires
| Front Tire | 26/9-14 |
| Rear Tire | 26/11-14 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 77" h |
| Rake / Trail | 25.8° / 4" |
| Wheelbase | 59.6 in (1,514 mm) |
| Seat Height | 29.1 in |
| Ground Clearance | 3.9 in (100 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4 gal (15 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 194 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, low fuel warning, low battery, security system (optional) |
| Instrumentation | Handlebar-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock, dual tripmeter, low fuel warning light, low oil pressure light, engine diagnostics readout, LED indicator lights |
| Warranty | Six Months transferable limited warranty |
What type of fuel does a 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland use?
A 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have?
The 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have?
The 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have Automatic climate control?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have Backup camera?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have Heated seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have Apple CarPlay?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have Android Auto?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have Bluetooth?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have Keyless entry?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have Push start?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland is not equipped with Push start.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have Navigation?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland is not equipped with Navigation.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have Leather seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have Wireless phone charging?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have Adaptive cruise control?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have Wifi hotspot?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have Third row seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have Tow package?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland is not equipped with Tow package.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have Head up display?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland is not equipped with Head up display.
Does the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland have Cooled seats?
No, the 2026 CFMOTO UFORCE U10 XL Pro Highland CF1000UZ-8LK U10 XL Pro Highland is not equipped with Cooled seats.
