
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm hydraulic telescopic fork |
| Rear Suspension | Horizontal back-link with adjustable spring preload |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. ABS |
| Rear Braking System | Single disc. ABS |
Tires
| Front Tire | 110/70-R17 |
| Rear Tire | 150/60-R17 |
| Wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.3" w x 49.8" h |
| Rake / Trail | 92° / 4" |
| Wheelbase | 53.9 in (1,369 mm) |
| Seat Height | 30.9 in (785 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
Weights
| Dry Weight | 374.9 lbs (170.1 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki KX 250 use?
A 2026 Kawasaki KX 250 uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki KX 250 have?
The 2026 Kawasaki KX 250 has a drivetrain.
What engine does the 2026 Kawasaki KX 250 have?
The 2026 Kawasaki KX 250 is equipped with a 249cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Kawasaki KX 250 have?
The 2026 Kawasaki KX 250 is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki KX 250?
The 2026 Kawasaki KX 250 has floorplan KX252ETFNN.
Does the 2026 Kawasaki KX 250 have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki KX 250 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki KX 250 have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki KX 250 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki KX 250 have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 250 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki KX 250 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki KX 250 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki KX 250 have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki KX 250 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki KX 250 have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki KX 250 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki KX 250 have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki KX 250 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki KX 250 have Push start?
No, the 2026 Kawasaki KX 250 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki KX 250 have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki KX 250 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki KX 250 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki KX 250 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki KX 250 have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 250 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki KX 250 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki KX 250 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki KX 250 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki KX 250 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki KX 250 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki KX 250 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki KX 250 have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 250 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki KX 250 have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki KX 250 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki KX 250 have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki KX 250 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki KX 250 have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki KX 250 is not equipped with Cooled seats.
