
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet, Multi-Plate |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.276 : 1 |
| Gear Ratios 1st | 10.549:1 |
| Gear Ratios 2nd | 7.170:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.715:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.850:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.680:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic Fork |
| Rear Suspension | Dual Shocks |
| Front Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
| Front Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment |
| Rear Shocks | FOX 2.5 PODIUM Piggyback with QS3 compression adjustment |
Brakes
| Front Braking System | Single / 298 mm Rotor / 2 Piston Caliper |
| Rear Braking System | Single / 298 mm Rotor / 1 Piston Caliper |
| Parking Brake | Single Handle Bar Mounted, Mechanical Locking |
Tires
| Wheels | 14 in. cast-aluminum |
| Front Tire | Pirelli Night Dragon 130/90B16 67H |
| Rear Tire | Pirelli Night Dragon 150/80B16 77H |
| Front Wheel | Cast 16 in x 3.5 in |
| Rear Wheel | Cast 16 in x 3.5 in |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 81.1" h |
| Wheelbase | 61.5 in (2 mm) |
| Ground Clearance | 4.3 in (109 mm) |
| Bed Box Dimensions | 29.5 x 23.8 x 8.1 in (75 x 60.5 x 20.6 cm) |
| Seat Height | 25.6 in (649 mm) |
| Rake / Trail | 29.4° / 4.9" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680.4 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride Factory Equipped Cargo Liner |
| Payload Capacity | 82 lbs (180 kg) |
| Fuel Capacity | 3.4 gal (13 L) |
| Box Capacity | 300 lb (136.1 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Storage Capacity | 5.3 gal (20.2 L) |
| Towing Capacity | 680 lbs (1,500 kg) |
| Cargo Capacity | 136 lbs (300 kg) |
| Rack Capacity | 200 lb (91 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 1000 pounds for 49- state models |
Weights
| Dry Weight | 289 lbs |
Electronics
| Gauges | 4" Analog Gauge with Speedometer, Indicator Lamps, and Multi-Function Display |
| Magneto | 650-W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Lighting | LED Headlight, LED Tail/Brake/Turn Signals |
| Instrumentation | Infotainment: A 7" Display Powered by RIDE COMMAND with Turn-by-Turn GPS Navigation, Customizable Gauge Screens, Bluetooth Connectivity, AM/FM Radio, Selectable Ride Modes, and More; Factory-Installed RIDE COMMAND+ Telecommunications Unit (TCU) for One-Year FREE Provides Live Weather and Traffic Overlays, Apple CarPlay, Bike Health, Bike Locator, Intuitive Destination Search, and More | |
| Features | Standard Equipment: ABS, Ride Modes, USB Charge Port, Cruise Control, Traction Control |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) | Steering Wheel: Adjustable tilt steering |
| Warranty | Factory: 2 Years, Unlimited Miles |
| Cage Type | Profiled cage ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition use?
A 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 1000 HD Edition is not equipped with Cooled seats.
