
Drivetrain
| Transmission | |
| Chain Type | Direct rear driveshaft |
| Clutch | Automatic |
| Gearbox | 6-speed |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Chain |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Independent Double Wishbone |
| Front Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas-charged shocks |
| Front Travel | 5.8 in (147 mm) |
| Rear Travel | 5.9 in (150 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Hydraulic Disc |
| Rear Braking System | Hydraulic Disc |
| Parking Brake | Park In-Transmission |
Tires
| Wheels | Steel |
| Front Tire | 24/8-12 |
| Rear Tire | 24/10-12 |
| Front Wheel | Rims: 10-spoke, Deep Black, 15 x 5 in. (381 x 127 mm) |
| Rear Wheel | Rims: 6-spoke, 15 x 7 in. (381 mm x 178 mm) |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62.5" w x 78" h |
| Wheelbase | 73 in (1,854 mm) |
| Ground Clearance | 8.5 in (216 mm) |
| Bed Box Dimensions | 27.5 x 43.1 x 11.6 in (69.8 x 109 x 29.5 cm) |
| Rake / Trail | 26.1° |
| Seat Height | 32.5 in |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Capacity | 1500 lb (680 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 771 lbs (1,700 kg) |
| Fuel Capacity | 4.1 gal (15.5 L) |
| Box Capacity | 600 lb (272 kg) Rear Dumping Box |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Storage Capacity | 3.1 gal (11.7 L) |
| Towing Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Bed Capacity | 450 pounds |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
Weights
| Dry Weight | 388 lbs |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Upgraded PowerBand 2.0 Audio package Includes: 2 - 100 watt fairing speakers, 2 - 100 watt saddlebag speakers. 400 watts total. |
Lights & Safety
| Steering | Power: High torque Tri-Mode Dynamic Power Steering (DPS) |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Lighting | Front lighting output 140 W, LED tail lights |
| Instrumentation | DC outlet (10 A) |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Warranty | 12 / Limited |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium use?
A 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium have?
The 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium have Backup camera?
No, the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium have Heated seats?
No, the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium have Android Auto?
No, the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium have Push start?
No, the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium have Navigation?
No, the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium have Leather seats?
No, the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium have Third row seats?
No, the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium have Tow package?
No, the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium have Head up display?
No, the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris Ranger Crew 1000 Premium is not equipped with Cooled seats.
