
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc |
| Rear Braking System | Single disc |
Tires
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
| Wheels | Chrome, 5-Spoke Cast Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 77.4" h |
| Rake / Trail | 29.9° / 2" |
| Wheelbase | 59.9 in (521 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 4.4 in (112 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 0.7 gal (2.8 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 7 |
Weights
| Dry Weight | 553 lbs (250.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel, black background. |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS use?
A 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS has floorplan KAF820FTFNN.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FX 820 EPS is not equipped with Cooled seats.
