
Drivetrain
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Transmission | Six-speed automatic Dual-Clutch Transmission (DCT) |
| Gearbox | 5-speed |
| Clutch | Multiplate wet |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Black, Laced Steel |
| Front Tire | MT90-B16 |
| Rear Tire | MU85-B16 |
Dimensions
| Seat Height | 30 in |
| Overall Vehicle Size | 64" w x 77.6" h |
| Rake / Trail | 31° / 6" |
| Wheelbase | 64.4 in (1,636 mm) |
| Ground Clearance | 4.5 in (115 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS use?
A 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS have?
The 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule PRO-FXT 820 EPS is not equipped with Cooled seats.
