
Drivetrain
| Transmission | Manual |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4 in (102 mm) |
| Rear Travel | 3.7 in (94 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/80-17 |
| Rear Tire | 180/65-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 52.6" w x 73.4" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 27 in (686 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 882 lbs (400.1 kg) |
Lights & Safety
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | One year. Unlimited mileage. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC use?
A 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have?
The 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have?
The 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC?
The 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC has floorplan KAF400RTFNN.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC is not equipped with Cooled seats.
