
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 49mm Dual Bending Valve. |
| Rear Suspension | 3 in. Dual Outboard Emulsion with Preload Adjustability |
| Front Travel | 4.3 in (109 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop® Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 52.6" w x 75" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Ground Clearance | 5.7 in (145 mm) |
Capacities
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 7 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
What type of fuel does a 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE use?
A 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have?
The 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have?
The 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have Automatic climate control?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have Backup camera?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have Heated seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have Apple CarPlay?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have Android Auto?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have Bluetooth?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have Keyless entry?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have Push start?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE is not equipped with Push start.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have Navigation?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have Leather seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have Wireless phone charging?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have Wifi hotspot?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have Third row seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have Tow package?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have Head up display?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE have Cooled seats?
No, the 2026 Kawasaki Mule SX 4x4 XC LE is not equipped with Cooled seats.
