
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet, multi-plate |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Inverted telescopic, coil spring, oil damped |
| Rear Suspension | Link type, single shock, coil spring, oil damped |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Brembo 4-piston. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Nissin-1 piston. ABS. |
Tires
| Wheels | Aluminum |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/50-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 48" w x 59" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 58.5 in (1,485 mm) |
| Seat Height | 32.5 in (825 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.2 gal (16 L) |
Weights
| Dry Weight | 778.2 lbs |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | LCD multifunction instrument panel, black background. |
| Warranty | 12 month unlimited mileage limited warranty. |
What type of fuel does a 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI use?
A 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have?
The 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have?
The 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI?
The 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI has floorplan Z26HCA18A7.
Does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have Backup camera?
No, the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have Heated seats?
No, the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have Android Auto?
No, the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have Push start?
No, the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have Navigation?
No, the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have Leather seats?
No, the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have Third row seats?
No, the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have Tow package?
No, the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have Head up display?
No, the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris RZR 200 EFI INDY RED EFI is not equipped with Cooled seats.
