
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 6.7 in (170 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (170 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single-piston caliper, sintered metal pads |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, sintered metal pads |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 64" w x 71.8" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 32.8 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 185 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 36 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport use?
A 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have?
The 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have?
The 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have Backup camera?
No, the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have Heated seats?
No, the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have Android Auto?
No, the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have Push start?
No, the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have Navigation?
No, the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have Leather seats?
No, the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have Third row seats?
No, the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have Tow package?
No, the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have Head up display?
No, the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris RZR PRO XP SPORT - SAND DUNE Sport is not equipped with Cooled seats.
