
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain |
| Clutch | Multi plate wet clutch |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | Dual-bending valve 49 mm telescopic with aluminum fork triple clamps; dual rate spring |
| Rear Suspension | Hidden, free piston, coil-over monoshock; 43mm stroke; cam-style preload adjustment |
| Front Travel | 5.6 in (142 mm) |
| Rear Travel | 4.1 in (103 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. 4-piston fixed. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. 2-piston floating. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 100/90-B19 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
| Wheels | Silver, Annihilator cast aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62.5" w x 78" h |
| Seat Height | 25.8 in (655 mm) |
| Rake / Trail | 157° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,631 mm) |
| Ground Clearance | 4.9 in (124 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.5 gal (13.3 L) |
Weights
| Dry Weight | 642 lbs (291.2 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | All LED |
| Instrumentation | 2.14 inch LCD display with speedometer, gear, odometer, fuel level, clock, trip, range and tachometer indication |
What type of fuel does a 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium use?
A 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium have?
The 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium have Backup camera?
No, the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium have Heated seats?
No, the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium have Android Auto?
No, the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium have Push start?
No, the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium have Navigation?
No, the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium have Leather seats?
No, the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium have Third row seats?
No, the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium have Tow package?
No, the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium have Head up display?
No, the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris RANGER CREW 1000 PREMIUM ROVER RUST Premium is not equipped with Cooled seats.
