
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Chain Type | #520 Chain; 16T/45T |
Suspension
| Front Suspension | 41mm KYB telescopic fork |
| Rear Suspension | KYB Single shock, adjustable preload and rebound damping |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | 10-spoke cast aluminum. Michelin Road 5 tyres. |
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 180/55-ZR17 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62.5" w x 76" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 24.5° / 4" |
| Wheelbase | 55.1 in (1,400 mm) |
| Ground Clearance | 5.5 in (140 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 3.7 gal (14 L) |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system, 6-speed, low fuel warning, cruise control, ABS |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light cruise control indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS use?
A 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS uses Gasoline.
What type of engine does the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS have?
The 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS have Backup camera?
No, the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS have Heated seats?
No, the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS have Android Auto?
No, the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS have Push start?
No, the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS have Navigation?
No, the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS have Leather seats?
No, the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS have Third row seats?
No, the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS have Tow package?
No, the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS have Head up display?
No, the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris RANGER 1000 PREMIUM GRANITE GRAY EPS is not equipped with Cooled seats.
