
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Upside down telescopic fork and empty |
| Rear Suspension | Aluminium dual swing arm, adjustable rear suspension |
| Front Travel | 4.7 in (120 mm) |
| Rear Travel | 4.7 in (120 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Front Tire | 120/70-ZR17 |
| Rear Tire | 190/55-ZR17 |
| Wheels | Cast aluminum wheels |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 48" w x 47" h |
| Rake / Trail | 24.6° / 4" |
| Wheelbase | 56.7 in (439 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 4.6 gal (17.5 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail use?
A 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have?
The 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have?
The 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have Backup camera?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have Heated seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have Android Auto?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have Push start?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have Navigation?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have Leather seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have Third row seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have Tow package?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have Head up display?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 570 TRAIL ONYX BLACK Trail is not equipped with Cooled seats.
