
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double A-Arm |
| Rear Suspension | Independent Double A-Arm |
| Front Travel | 4.6 in (117 mm) |
| Rear Travel | 5.2 in (132 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, optional ABS |
Tires
| Front Tire | 26/9-14 |
| Rear Tire | 26/11-14 |
| Wheels | Aluminum |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 50.8" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 63.5 in (1,613 mm) |
| Seat Height | 27.8 in |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 591.7 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base use?
A 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have?
The 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have?
The 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have Backup camera?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have Heated seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have Android Auto?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have Push start?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have Navigation?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have Leather seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have Third row seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have Tow package?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have Head up display?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 SAGE GREEN Base is not equipped with Cooled seats.
