
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-disc, manual. Assist and Slipper. |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 5.4 in (137 mm) |
| Rear Travel | 5.1 in (130 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS |
Tires
| Front Tire | 130/90-B16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
| Wheels | Gloss Black, Steel Laced |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 50" w x 50.4" h |
| Seat Height | 30.9 in |
| Rake / Trail | 30° / 6" |
| Wheelbase | 64.2 in (1,630 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (120 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 5 |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer, dual tripmeter, RPM/gear display, fuel gauge with low fuel warning light and countdown feature, low oil pressure indicator light, engine diagnostics readout, LED indicator lights, 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition use?
A 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have?
The 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have?
The 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have Backup camera?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have Heated seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have Android Auto?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have Push start?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have Navigation?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have Leather seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have Third row seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have Tow package?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have Head up display?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 MUD EDITION FURY RED Mud Edition is not equipped with Cooled seats.
