
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | 31mm telescopic inverted fork |
| Rear Suspension | Single shock with steel box-section swingarm |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4 in (102 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | Black, 10-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B21 |
| Rear Tire | 240/40-R18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 47.6" w x 50.8" h |
| Seat Height | 30 in |
| Rake / Trail | 35° / 6" |
| Wheelbase | 67.3 in (1,710 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 5 gal (18.9 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 370 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
| Instrumentation | Tank-mounted electronic speedometer with odometer, time-of-day clock on odometer dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light |
What type of fuel does a 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail use?
A 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have?
The 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail has a drivetrain.
What type of engine does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have?
The 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have Automatic climate control?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have Backup camera?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have Heated seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have Apple CarPlay?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have Android Auto?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have Bluetooth?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have Keyless entry?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have Push start?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail is not equipped with Push start.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have Navigation?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have Leather seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have Wireless phone charging?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have Wifi hotspot?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have Third row seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have Tow package?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have Head up display?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail have Cooled seats?
No, the 2026 Polaris SPORTSMAN 850 TRAIL SPRINGFIELD BLUE Trail is not equipped with Cooled seats.
