
Drivetrain
| Transmission | AUTOMATIC |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic forks with air adjustment |
| Rear Suspension | Single shock |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.5 in (114 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. ABS. Floating discs. 4 piston caliper. |
| Rear Braking System | Single disc. ABS. Floating disc. 2-piston caliper. |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/60-R16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.5" w x 43.6" h |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 173° |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 5.5 gal (20.8 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 2 years |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2026 Suzuki GSX 8TT use?
A 2026 Suzuki GSX 8TT uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Suzuki GSX 8TT have?
The 2026 Suzuki GSX 8TT has a drivetrain.
What engine does the 2026 Suzuki GSX 8TT have?
The 2026 Suzuki GSX 8TT is equipped with a 776cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2026 Suzuki GSX 8TT have?
The 2026 Suzuki GSX 8TT is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Suzuki GSX 8TT have Automatic climate control?
No, the 2026 Suzuki GSX 8TT is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Suzuki GSX 8TT have Backup camera?
No, the 2026 Suzuki GSX 8TT is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Suzuki GSX 8TT have Heated seats?
No, the 2026 Suzuki GSX 8TT is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Suzuki GSX 8TT have Apple CarPlay?
No, the 2026 Suzuki GSX 8TT is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Suzuki GSX 8TT have Android Auto?
No, the 2026 Suzuki GSX 8TT is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Suzuki GSX 8TT have Bluetooth?
No, the 2026 Suzuki GSX 8TT is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Suzuki GSX 8TT have Keyless entry?
No, the 2026 Suzuki GSX 8TT is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Suzuki GSX 8TT have Push start?
No, the 2026 Suzuki GSX 8TT is not equipped with Push start.
Does the 2026 Suzuki GSX 8TT have Navigation?
No, the 2026 Suzuki GSX 8TT is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Suzuki GSX 8TT have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Suzuki GSX 8TT is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Suzuki GSX 8TT have Leather seats?
No, the 2026 Suzuki GSX 8TT is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Suzuki GSX 8TT have Wireless phone charging?
No, the 2026 Suzuki GSX 8TT is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Suzuki GSX 8TT have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Suzuki GSX 8TT is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Suzuki GSX 8TT have Wifi hotspot?
No, the 2026 Suzuki GSX 8TT is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Suzuki GSX 8TT have Third row seats?
No, the 2026 Suzuki GSX 8TT is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Suzuki GSX 8TT have Tow package?
No, the 2026 Suzuki GSX 8TT is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Suzuki GSX 8TT have Head up display?
No, the 2026 Suzuki GSX 8TT is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Suzuki GSX 8TT have Cooled seats?
No, the 2026 Suzuki GSX 8TT is not equipped with Cooled seats.
