
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Independent Double Wishbone |
| Rear Suspension | Swing Arm |
| Front Travel | 4.5 in (115 mm) |
| Rear Travel | 5.2 in (131 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Dual Sealed Hydraulic Drum |
| Rear Braking System | Sealed Drum |
Tires
| Wheels | Black, Slotted 5-Spoke Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/70-M18 |
| Rear Tire | 170/70-M16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 48" w x 59" h |
| Rake / Trail | 32° / 6" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Seat Height | 26.5 in (673 mm) |
| Ground Clearance | 5.1 in (130 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.4 gal (16.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 783 lbs (355.2 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | 12 / Limited |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
What type of fuel does a 2026 Yamaha WR125R use?
A 2026 Yamaha WR125R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2026 Yamaha WR125R have?
The 2026 Yamaha WR125R has a drivetrain.
What engine does the 2026 Yamaha WR125R have?
The 2026 Yamaha WR125R is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Yamaha WR125R have?
The 2026 Yamaha WR125R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Automatic climate control?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Backup camera?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Heated seats?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Android Auto?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Bluetooth?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Keyless entry?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Push start?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Navigation?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Leather seats?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Third row seats?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Tow package?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Head up display?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Yamaha WR125R have Cooled seats?
No, the 2026 Yamaha WR125R is not equipped with Cooled seats.
