
Drivetrain
| Transmission | CVT |
| Transmission Type | Belt |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 4.7 in (119 mm) |
| Rear Travel | 4.5 in (114 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/65-B16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 33.1" w x 47" h |
| Seat Height | 28.1 in (715 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | |
| Lighting | Tear drop head lamp, spot lights, fender light |
| Instrumentation | Fairing mounted instrument cluster featuring analog speedometer and tachometer, with fuel gauge, range, odometer and current gear. |
What type of fuel does a 2026 Yamaha WR 125R use?
A 2026 Yamaha WR 125R uses Gasoline.
What engine does the 2026 Yamaha WR 125R have?
The 2026 Yamaha WR 125R is equipped with a 125cc 4-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Yamaha WR 125R have?
The 2026 Yamaha WR 125R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2026 Yamaha WR 125R have Automatic climate control?
No, the 2026 Yamaha WR 125R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Yamaha WR 125R have Backup camera?
No, the 2026 Yamaha WR 125R is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Yamaha WR 125R have Heated seats?
No, the 2026 Yamaha WR 125R is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Yamaha WR 125R have Apple CarPlay?
No, the 2026 Yamaha WR 125R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Yamaha WR 125R have Android Auto?
No, the 2026 Yamaha WR 125R is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Yamaha WR 125R have Bluetooth?
No, the 2026 Yamaha WR 125R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Yamaha WR 125R have Keyless entry?
No, the 2026 Yamaha WR 125R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Yamaha WR 125R have Push start?
No, the 2026 Yamaha WR 125R is not equipped with Push start.
Does the 2026 Yamaha WR 125R have Navigation?
No, the 2026 Yamaha WR 125R is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Yamaha WR 125R have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Yamaha WR 125R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Yamaha WR 125R have Leather seats?
No, the 2026 Yamaha WR 125R is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Yamaha WR 125R have Wireless phone charging?
No, the 2026 Yamaha WR 125R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Yamaha WR 125R have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Yamaha WR 125R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Yamaha WR 125R have Wifi hotspot?
No, the 2026 Yamaha WR 125R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Yamaha WR 125R have Third row seats?
No, the 2026 Yamaha WR 125R is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Yamaha WR 125R have Tow package?
No, the 2026 Yamaha WR 125R is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Yamaha WR 125R have Head up display?
No, the 2026 Yamaha WR 125R is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Yamaha WR 125R have Cooled seats?
No, the 2026 Yamaha WR 125R is not equipped with Cooled seats.
