
Drivetrain
| Transmission | AUTOMATIC |
| Clutch | Wet multi-disc |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | 41mm telescopic fork |
| Rear Suspension | Lay-down offset rear shock with linkage and adjustable preload |
| Front Travel | in |
| Rear Travel | in |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Twin-piston caliper, optional ABS |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, optional ABS |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.5" w x 50.8" h |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Seat Height | 27.8 in |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 498.3 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Lighting | Dual halogen headlight 55-watt 625 lumen low beam, 65-watt 1,570 high beam |
| Instrumentation | Gauges styled to complement each vehicle. Display features odometer, trip A, trip B, range to empty and gear indicator and larger tell-tale indicators |
What type of fuel does a 2026 Yamaha YZ250 use?
A 2026 Yamaha YZ250 uses Gas/Oil Premix.
What drivetrain does the 2026 Yamaha YZ250 have?
The 2026 Yamaha YZ250 has a drivetrain.
What engine does the 2026 Yamaha YZ250 have?
The 2026 Yamaha YZ250 is equipped with a 249cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Yamaha YZ250 have?
The 2026 Yamaha YZ250 is equipped with a 2-stroke engine.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Automatic climate control?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Backup camera?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Heated seats?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Android Auto?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Bluetooth?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Keyless entry?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Push start?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Navigation?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Leather seats?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Third row seats?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Tow package?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Head up display?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Cooled seats?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Cooled seats.
