
Drivetrain
| Transmission | |
| Clutch | Wet multiplate, assisted slipper clutch |
| Gearbox | 6-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Showa 41mm SFF-BP USD forks, pre-load adjustable |
| Rear Suspension | Prolink mono with 5 stage pre-load adjuster. Steel hollow cross swingarm. |
| Front Travel | 6.7 in (170 mm) |
| Rear Travel | 6.7 in (170 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Wave disc. Two-piston calipers. ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Wave disc. Single-piston caliper. ABS. |
Tires
| Wheels | Enforcer Cast Aluminum |
| Front Tire | 24/8-12 |
| Rear Tire | 24/10-11 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.5" w x 50.8" h |
| Rake / Trail | 0° |
| Wheelbase | 50 in (1,270 mm) |
| Seat Height | 30.9 in |
| Ground Clearance | 7.2 in (183 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 3.9 gal (14.8 L) |
Weights
| Dry Weight | 813.5 lbs (369 kg) |
Lights & Safety
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
What type of fuel does a 2026 Yamaha YZ250 use?
A 2026 Yamaha YZ250 uses Gas/Oil Premix.
What drivetrain does the 2026 Yamaha YZ250 have?
The 2026 Yamaha YZ250 has a drivetrain.
What engine does the 2026 Yamaha YZ250 have?
The 2026 Yamaha YZ250 is equipped with a 249cc 2-stroke I1 engine.
What type of engine does the 2026 Yamaha YZ250 have?
The 2026 Yamaha YZ250 is equipped with a 2-stroke engine.
What is the floorplan of the 2026 Yamaha YZ250?
The 2026 Yamaha YZ250 has floorplan YZ250TL.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Automatic climate control?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Backup camera?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Backup camera.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Heated seats?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Heated seats.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Apple CarPlay?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Android Auto?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Android Auto.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Bluetooth?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Keyless entry?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Push start?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Push start.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Navigation?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Navigation.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Sunroof/moonroof?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Leather seats?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Leather seats.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Wireless phone charging?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Adaptive cruise control?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Wifi hotspot?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Third row seats?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Third row seats.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Tow package?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Tow package.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Head up display?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Head up display.
Does the 2026 Yamaha YZ250 have Cooled seats?
No, the 2026 Yamaha YZ250 is not equipped with Cooled seats.
