Hot

Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
| Chain Type | 2.379:1 |
| Gear Ratios 1st | 10.169:1 |
| Gear Ratios 2nd | 6.933:1 |
| Gear Ratios 3rd | 5.151:1 |
| Gear Ratios 4th | 4.105:1 |
| Gear Ratios 5th | 3.508:1 |
| Gear Ratios 6th | 3.017:1 |
| Transmission Type | Shaft drive (cardan) |
Suspension
| Front Suspension | Independent double-wishbone with FOX Live Valve shocks |
| Rear Suspension | 3-link trailing arm with FOX Live Valve shocks |
| Front Travel | 7.3 in (185 mm) |
| Rear Travel | 8.5 in (216 mm) |
| Front Shocks | Twin tube gas charged shocks |
| Rear Shocks | Twin tube gas charged shocks |
Brakes
| Front Braking System | Dual 250mm hydraulic discs |
| Rear Braking System | Dual 250mm hydraulic discs |
| Parking Brake | Electrically actuated |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum wheels. Dunlop Harley-Davidson Series, bias blackwall tires. |
| Front Tire | 28 x 9-15 |
| Rear Tire | 28 x 11-15 |
| Front Wheel | 10-Spoke Machined Cast 19" x 3.5" |
| Rear Wheel | 10-Spoke Machined Cast 16" x 5" |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 60" w x 79.7" h |
| Wheelbase | 87.6 in (2,225 mm) |
| Ground Clearance | 12.8 in (325 mm) |
| Bed Box Dimensions | 36.75 x 54.25 x 12.5 in (93 x 138 x 32 cm) |
| Seat Height | 26.6 in (676 mm) |
| Rake / Trail | 173° / 7" |
| Lean Angle (Left) | 31 |
| Lean Angle (Right) | 31 |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Hitch Capacity | 2,500 lb (1,134 kg) |
| Cargo System | Lock & Ride |
| Payload Capacity | 771 lbs (1,700 kg) |
| Fuel Capacity | 7.3 gal (27.63 L) |
| Box Capacity | 1000 lbs (454 kg) |
| Rack Capacity (Rear) | 240 lb (109 kg) |
| Rack Capacity (Front) | 120 lb (54.4 kg) |
| Storage Capacity | 11.1 gal (42.1 L) |
| Towing Capacity | 1,134 lbs (2,500 kg) |
| Cargo Capacity | 454 lbs (1,000 kg) |
| Rack Capacity | 150 lb (68 kg) with LinQ quick-attach |
| Bed Capacity | 299 pounds |
Weights
| Dry Weight | 802 lbs (363.8 kg) |
Electronics
| Gauges | 4.5 in. wide digital display |
| Magneto | 650 W |
| Audio System | Includes 2 Standard 50 watt fairing speakers, 100 watts total. |
Lights & Safety
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
| Features | Anti-Theft System: RF Digitally Encoded Security System (D.E.S.S.) with Start/Stop button |
| Steering | Power: Dynamic Power Steering (DPS) |
| Warranty | One Year: One Year Included |
| Cage Type | Profiled cage, ROPS approved |
| Handlebars | Neken, aluminium 28/22 mm |
What type of fuel does a 2021 Kawasaki Teryx4 use?
A 2021 Kawasaki Teryx4 uses Gasoline.
What is the 2021 Kawasaki Teryx4 fuel capacity?
A 2021 Kawasaki Teryx4 has the fuel capacity of 8 gallons.
How much torque does a 2021 Kawasaki Teryx4 have?
A 2021 Kawasaki Teryx4 has 63 lb-ft torque.
What engine does the 2021 Kawasaki Teryx4 have?
The 2021 Kawasaki Teryx4 is equipped with a V Twin engine.
What type of engine does the 2021 Kawasaki Teryx4 have?
The 2021 Kawasaki Teryx4 is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2021 Kawasaki Teryx4 have Automatic climate control?
No, the 2021 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2021 Kawasaki Teryx4 have Backup camera?
No, the 2021 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Backup camera.
Does the 2021 Kawasaki Teryx4 have Heated seats?
No, the 2021 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Heated seats.
Does the 2021 Kawasaki Teryx4 have Apple CarPlay?
No, the 2021 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2021 Kawasaki Teryx4 have Android Auto?
No, the 2021 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Android Auto.
Does the 2021 Kawasaki Teryx4 have Bluetooth?
No, the 2021 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Bluetooth.
Does the 2021 Kawasaki Teryx4 have Keyless entry?
No, the 2021 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Keyless entry.
Does the 2021 Kawasaki Teryx4 have Push start?
No, the 2021 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Push start.
Does the 2021 Kawasaki Teryx4 have Navigation?
No, the 2021 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Navigation.
Does the 2021 Kawasaki Teryx4 have Sunroof/moonroof?
No, the 2021 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2021 Kawasaki Teryx4 have Leather seats?
No, the 2021 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Leather seats.
Does the 2021 Kawasaki Teryx4 have Wireless phone charging?
No, the 2021 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2021 Kawasaki Teryx4 have Adaptive cruise control?
No, the 2021 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2021 Kawasaki Teryx4 have Wifi hotspot?
No, the 2021 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2021 Kawasaki Teryx4 have Third row seats?
No, the 2021 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Third row seats.
Does the 2021 Kawasaki Teryx4 have Tow package?
No, the 2021 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Tow package.
Does the 2021 Kawasaki Teryx4 have Head up display?
No, the 2021 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Head up display.
Does the 2021 Kawasaki Teryx4 have Cooled seats?
No, the 2021 Kawasaki Teryx4 is not equipped with Cooled seats.
