
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 20 in (508 mm) |
| Rear Travel | 20 in (508 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single disc with twin-piston caliper. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Single disc with single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Wheels | 8-spoke cast |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 170/70-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 63.5" w x 72.8" h |
| Seat Height | 28.9 in |
| Rake / Trail | 32° / 4" |
| Wheelbase | 66.3 in (1,684 mm) |
| Ground Clearance | 4.7 in (119 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
Weights
| Dry Weight | 388 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 12 Month Limited Warranty |
| Instrumentation | Fairing-mounted electronic speedometer with odometer time-of-day clock on CD player/stereo dual trip meter low fuel indicator light and mileage countdown feature low oil pressure indicator light engine diagnostics readout LED indicator lights 6-speed indicator light Tachometer with fuel, voltage, oil pressure and ambient air temperature gauges |
| Lighting | High beam, neutral, low oil pressure, turn signals, engine diagnostics, security system (optional), 6-speed, low fuel warnings |
What type of fuel does a 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL use?
A 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL uses Gasoline with fuel tank capacity up to 11 gallons.
What is the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL fuel capacity?
A 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL has the fuel capacity of 11 gallons.
How much horsepower does a 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have?
A 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL has 79 horsepower.
How much torque does a 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have?
A 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL has 81 lb-ft torque.
What drivetrain does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have?
The 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL has a drivetrain.
What engine does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have?
The 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is equipped with a V Twin engine.
What type of engine does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have?
The 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is equipped with a 4-stroke engine.
What is the floorplan of the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL?
The 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL has floorplan CF1000UZ-2.
Does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have Automatic climate control?
No, the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have Backup camera?
No, the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have Heated seats?
No, the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have Apple CarPlay?
No, the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have Android Auto?
No, the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have Bluetooth?
No, the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have Keyless entry?
No, the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have Push start?
No, the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is not equipped with Push start.
Does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have Navigation?
No, the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is not equipped with Navigation.
Does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have Leather seats?
No, the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have Wireless phone charging?
No, the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have Adaptive cruise control?
No, the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have Wifi hotspot?
No, the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have Third row seats?
No, the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have Tow package?
No, the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is not equipped with Tow package.
Does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have Head up display?
No, the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is not equipped with Head up display.
Does the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL have Cooled seats?
No, the 2023 CFMOTO UFORCE 1000 XL CF1000UZ-2 1000 XL is not equipped with Cooled seats.
