
Drivetrain
| Transmission | |
| Transmission Type | Belt (final drive) |
| Clutch | Multi-plate with diaphragm spring in oil bath |
| Gearbox | 6-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 49mm dual bending valve |
| Rear Suspension | Twin shocks, premium low hand-adjustable |
| Front Travel | 4.8 in (122 mm) |
| Rear Travel | 3.8 in (97 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Double disc. Optional ABS. 4-piston |
| Rear Braking System | Single disc. Optional ABS. 4-piston |
Tires
| Wheels | Enforcer II Cast Aluminum. Dunlop® Harley-Davidson Series tires. |
| Front Tire | 130/60-B19 |
| Rear Tire | 180/55-B18 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 62.5" w x 73.8" h |
| Seat Height | 26.1 in (663 mm) |
| Rake / Trail | 26° / 7" |
| Wheelbase | 64 in (1,625 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
Capacities
| Seating Capacity | 0 |
| Fuel Capacity | 6 gal (22.7 L) |
| Hitch Type | Rear: Receiver |
Weights
| Dry Weight | 795.9 lbs (361 kg) |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Transferable. Unlimited-mileage. |
| Lighting | LED headlight |
| Instrumentation | Premium Low Hand-Adjustable Rear Suspension |
What type of fuel does a 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium use?
A 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium uses Gasoline with fuel tank capacity up to 10 gallons.
What is the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium fuel capacity?
A 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium has the fuel capacity of 10 gallons.
How much horsepower does a 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have?
A 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium has 100 horsepower.
What drivetrain does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have?
The 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium has a drivetrain.
What engine does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have?
The 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is equipped with a 4-Stroke DOHC Twin Cylinder engine.
What is the wheelbase of the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium?
The 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium has a wheelbase of 81.
What type of engine does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have?
The 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have Automatic climate control?
No, the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have Backup camera?
No, the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is not equipped with Backup camera.
Does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have Heated seats?
No, the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is not equipped with Heated seats.
Does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have Apple CarPlay?
No, the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have Android Auto?
No, the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is not equipped with Android Auto.
Does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have Bluetooth?
No, the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is not equipped with Bluetooth.
Does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have Keyless entry?
No, the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is not equipped with Keyless entry.
Does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have Push start?
No, the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is not equipped with Push start.
Does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have Navigation?
No, the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is not equipped with Navigation.
Does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have Sunroof/moonroof?
No, the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have Leather seats?
No, the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is not equipped with Leather seats.
Does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have Wireless phone charging?
No, the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have Adaptive cruise control?
No, the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have Wifi hotspot?
No, the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have Third row seats?
No, the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is not equipped with Third row seats.
Does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have Tow package?
No, the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is not equipped with Tow package.
Does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have Head up display?
No, the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is not equipped with Head up display.
Does the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium have Cooled seats?
No, the 2025 Polaris GENERAL 1000 PREMIUM - ZENITH BLUE Premium is not equipped with Cooled seats.
