
Drivetrain
| Transmission | Chain (final drive) |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
| Clutch | Wet multi-plate |
| Gearbox | 5-speed |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork, 5.3-in travel |
| Rear Suspension | Single shock, 4.3-in travel |
| Front Travel | 5.1 in (130 mm) |
| Rear Travel | 10 in (254 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Single-piston caliper, sintered metal pads |
| Rear Braking System | Single disc. Single-piston caliper, sintered metal pads |
Tires
| Wheels | Spoked wheels |
| Front Tire | 130/70-18 |
| Rear Tire | 170/70-16 |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 32.5" w x 42.5" h |
| Wheelbase | 64.5 in (1,638 mm) |
| Ground Clearance | 5.3 in (135 mm) |
| Seat Height | 25.6 in (650 mm) |
| Rake / Trail | 161° |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Standard |
| Fuel Capacity | 4.5 gal (17 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 185 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | 1 Year (Limited Factory Warranty) |
| Lighting | High beam, running lights, front fender light, directional light bar, neutral, low oil pressure, engine diagnostics, turn signals, security system (optional), 6-speed, low fuel warning, cruise control (optional), ABS (optional) |
| Instrumentation | Tank-mounted instruments |
What type of fuel does a 2023 Kawasaki Z900 ABS use?
A 2023 Kawasaki Z900 ABS uses Gasoline.
What is the 2023 Kawasaki Z900 ABS fuel capacity?
A 2023 Kawasaki Z900 ABS has the fuel capacity of 5 gallons.
How much horsepower does a 2023 Kawasaki Z900 ABS have?
A 2023 Kawasaki Z900 ABS has 124 horsepower.
How much torque does a 2023 Kawasaki Z900 ABS have?
A 2023 Kawasaki Z900 ABS has 99 lb-ft torque.
What engine does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2023 Kawasaki Z900 ABS is equipped with a 948cc 4-stroke I4 engine.
What is the wheelbase of the 2023 Kawasaki Z900 ABS?
The 2023 Kawasaki Z900 ABS has a wheelbase of 57.3.
What type of engine does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have?
The 2023 Kawasaki Z900 ABS is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have Automatic climate control?
No, the 2023 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have Backup camera?
No, the 2023 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Backup camera.
Does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have Heated seats?
No, the 2023 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Heated seats.
Does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have Apple CarPlay?
No, the 2023 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have Android Auto?
No, the 2023 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Android Auto.
Does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have Bluetooth?
No, the 2023 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Bluetooth.
Does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have Keyless entry?
No, the 2023 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Keyless entry.
Does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have Push start?
No, the 2023 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Push start.
Does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have Navigation?
No, the 2023 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Navigation.
Does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have Sunroof/moonroof?
No, the 2023 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have Leather seats?
No, the 2023 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Leather seats.
Does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have Wireless phone charging?
No, the 2023 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have Adaptive cruise control?
No, the 2023 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have Wifi hotspot?
No, the 2023 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have Third row seats?
No, the 2023 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Third row seats.
Does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have Tow package?
No, the 2023 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Tow package.
Does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have Head up display?
No, the 2023 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Head up display.
Does the 2023 Kawasaki Z900 ABS have Cooled seats?
No, the 2023 Kawasaki Z900 ABS is not equipped with Cooled seats.
