
Drivetrain
| Transmission | Automatic |
| Clutch | Multiplate wet |
| Gearbox | 5-speed |
| Transmission Type | Chain (final drive) |
Suspension
| Front Suspension | Telescopic fork |
| Rear Suspension | Twin shocks |
| Front Travel | 6.2 in (157 mm) |
| Rear Travel | 6.6 in (168 mm) |
Brakes
| Front Braking System | Single disc. Hydraulic. Two-piston calipers. Optional ABS. |
| Rear Braking System | Single disc. Hydraulic. Single-piston caliper. Optional ABS. |
Tires
| Front Tire | 150/80-16 |
| Rear Tire | 150/80-B16 |
| Wheels | Black, Laced Steel |
Dimensions
| Overall Vehicle Size | 30.4" w x 44.8" h |
| Rake / Trail | 0° / 4" |
| Wheelbase | 59.8 in (519 mm) |
| Seat Height | 30 in |
| Ground Clearance | 3.9 in (99 mm) |
Capacities
| Hitch Type | Rear: Receiver |
| Fuel Capacity | 2.1 gal (8 L) |
| Seating Capacity | 0 |
Weights
| Dry Weight | 224 lbs |
Lights & Safety
| Warranty | One year. Unlimited milage. Transferable. |
| Lighting | High beam, running lights, front fender running lights, directional light bar, low oil pressure, engine diagnostics, cruise control, speakers, accessory,security system (optional), 6-speed, low fuel warning, ABS (optional) |
| Instrumentation | Larger speedometer and tachometer with wide numbers large fuel and volt gauges with wide numbers display features odometer, trip A, trip B, range to empty, clock and gear indicator and larger telltale indicators |
What type of fuel does a 2024 Suzuki GSX-8R use?
A 2024 Suzuki GSX-8R uses Gasoline.
What drivetrain does the 2024 Suzuki GSX-8R have?
The 2024 Suzuki GSX-8R has a drivetrain.
What engine does the 2024 Suzuki GSX-8R have?
The 2024 Suzuki GSX-8R is equipped with a 776cc 4-stroke I2 engine.
What type of engine does the 2024 Suzuki GSX-8R have?
The 2024 Suzuki GSX-8R is equipped with a 4-stroke engine.
Does the 2024 Suzuki GSX-8R have Automatic climate control?
No, the 2024 Suzuki GSX-8R is not equipped with Automatic climate control.
Does the 2024 Suzuki GSX-8R have Backup camera?
No, the 2024 Suzuki GSX-8R is not equipped with Backup camera.
Does the 2024 Suzuki GSX-8R have Heated seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-8R is not equipped with Heated seats.
Does the 2024 Suzuki GSX-8R have Apple CarPlay?
No, the 2024 Suzuki GSX-8R is not equipped with Apple CarPlay.
Does the 2024 Suzuki GSX-8R have Android Auto?
No, the 2024 Suzuki GSX-8R is not equipped with Android Auto.
Does the 2024 Suzuki GSX-8R have Bluetooth?
No, the 2024 Suzuki GSX-8R is not equipped with Bluetooth.
Does the 2024 Suzuki GSX-8R have Keyless entry?
No, the 2024 Suzuki GSX-8R is not equipped with Keyless entry.
Does the 2024 Suzuki GSX-8R have Push start?
No, the 2024 Suzuki GSX-8R is not equipped with Push start.
Does the 2024 Suzuki GSX-8R have Navigation?
No, the 2024 Suzuki GSX-8R is not equipped with Navigation.
Does the 2024 Suzuki GSX-8R have Sunroof/moonroof?
No, the 2024 Suzuki GSX-8R is not equipped with Sunroof/moonroof.
Does the 2024 Suzuki GSX-8R have Leather seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-8R is not equipped with Leather seats.
Does the 2024 Suzuki GSX-8R have Wireless phone charging?
No, the 2024 Suzuki GSX-8R is not equipped with Wireless phone charging.
Does the 2024 Suzuki GSX-8R have Adaptive cruise control?
No, the 2024 Suzuki GSX-8R is not equipped with Adaptive cruise control.
Does the 2024 Suzuki GSX-8R have Wifi hotspot?
No, the 2024 Suzuki GSX-8R is not equipped with Wifi hotspot.
Does the 2024 Suzuki GSX-8R have Third row seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-8R is not equipped with Third row seats.
Does the 2024 Suzuki GSX-8R have Tow package?
No, the 2024 Suzuki GSX-8R is not equipped with Tow package.
Does the 2024 Suzuki GSX-8R have Head up display?
No, the 2024 Suzuki GSX-8R is not equipped with Head up display.
Does the 2024 Suzuki GSX-8R have Cooled seats?
No, the 2024 Suzuki GSX-8R is not equipped with Cooled seats.
